Půjčovna vybavení Kontaktuj nás

Neretva – kite kurzy a informace k okolí

Neretva – chorvatská řeka a také oblast, kde tato řeka ústí do moře. A právě při ústí řeky leží parádní kite spot, který se nazývá „Komín“. Je to ráj kiteboardingu, ale nejen to. Celá oblast a celé Chorvatsko nabízí mnohem víc. V tomto článku se dočteš více o spotu, o bydlení v okolí, o možnostech výletů a rozhodně nabydeš pocitu, že sem musíš vyrazit!

Jak se na Neretvu dostat?

Autem – cesta autem zabere z Prahy zhruba 12 hodin jízdy. Vzdálenost je 1200km. Ideální pokud jedeš s rodinou je si cestu rozdělit a udělat si zastávku na Slovinsku nebo u Plitvických jezer. Trasa: Praha – Brno – Vídeň – Štýrský Hradec – Maribor – Záhřeb – Split – Blace. Na Slovinsku je pouze 30km dálnic a dá se to objet po okrskách. Z vlastní zkušenosti, ale doporučujeme raději zaplatit dálniční známku a ušetřit si čas a serpentiny.

Letecky – nejbližší dvě letiště jsou v  Dubrovníku a ve Splitu. Létá to z Prahy a z Vídně. Z Vídně léta nízkonákladovka Wizz Air a zpáteční letenka je kolem 2000,-. Z Prahy se zpáteční letenky pohybují kolem 4000,-.

Na místě je nutné půjčit si auto a pohybovat se pak po plážích, výletech a okolí vlastní dopravou.

Ubytování

KEMP – kemp se nachází přímo u písečné pláže. Kemp SURFFLOW má pod palcem sympatická Beáta. V ceně kempu jsou již postavené velké Decathlon stany s matracemi, polštáři, elektrikou a poličkami. Stačí vlastní spacák a víc není potřeba. V kempu je možnost snídaní, polopenze či plné penze. Kdo si chce vařit sám, tak není problém. Ve společných prostorách je posezení, rychlovarná konvice a lednička pro uchování jídla. Vařič a nádobí musí mít kemper vlastní. Veškeré informace a fotky najdeš na stránkách, které jsou v českém jazyce.

Písčitá pláž u kempu je ideální pro děti. Je zde velká mělčina, která slouží dětem jako brouzdaliště. Drink si dáš u dvou nebo tří barů. Dále jsou tu cvičící posilovací stroje, dětské a beachvolejbalové hřiště. Míč je potřeba mít vlastní. Do kempu do stínu se z pláže vrátíš za minutu chůze.

Vesnička Blace – malebná vesnička Blace nabízí na booking a airbnb mnoho možností ubytování v apartmánech. Ceny se pohybují kolem 20-25eur/osobu na noc. Oblast získává čím dál více na oblibě a vesnička je opravdu malá. Je tedy potřeba ubytování rezervovat s předstihem. V Blace najdeš menší obchody i několik restaurací.

Mapa s popsanými místy ZDE.

Kite spoty a kdy sem vyrazit

Fouká zde termický vítr. Dopoledne je tedy ideální na výlety či na koupání a odpoledne se kituje. Obvykle začíná fouká kolem druhé hodiny a fouká až do západu slunce. Hlavní sezóna je červen a červenec. V srpnu může být termika slabší a září je opět fajn. Hlavní sezóna co se počtu lidí týče je začátek prázdnin – tedy červenec.

Kite spot „KOMÍN“

U ústí řeky je „kosa“ která vytvořila parádní mělčinu na učení a flat na ježdění. Na spotu je ikonický beach bar nad vodou. Přímo pod barem místní borci sázejí triky a kiteloopy a je to mnohdy parádní podívaná. Mělčina je ideální pro kitové školy a začátečníky. Jezdiči si vyjedou dále na moře nebo do ústí řeky. A borci co se chtějí předvádět a vychutnat si flat se mačkají před barem. Spot je víc a víc populární. Začátkem června se sem nahrne spousta lidí z Čech a druhý týden v červnu dorazí vlna německých kiterů.

Fouká offshore a funguje zde záchranná lodička. Jako již většina spotů ani tady už to není free. Platí se za pláž a vstup do vody (beach use). Jsou tu k dispozici sprchy a toi-toiky. Nově tu jsou i stánky s občerstvením. Není tu žádná storage a beachboys nefungují tak dobře, jako jsme zvyklí například z Egypta. Každý si tedy musí před vstupem do vody zakoupit denní či týdenní pásku a tu nosit na trapézu či na ruce. Poté si může vesele kitovat a záchranný člun tě v případě nouze milerád zachrání.

Kite spot Neretva kiteboarding

Na naší písečné pláži u kempu je další z kite spotů. Spot je menší a místa pro učení a začátečníky není tolik. Proto se my vydáváme 3km od kempu na Komín. Na kite spotu je bar se stínem a tedy i příjemným zázemím pro děti. Fouká zde o něco méně než na Komíně. Vítr sem přichází později a končí dříve. Proto při slabších větrných dnech se většina kiterů odebere na Komín. Pokud fičí dostatečně, tak je tento spot parádní a dá se odtud na Komín vystoupat nebo naopak z Komína sjet dolů. Také se platí poplatek za pláž (beach use).

Kitování dětí

Díky termickému (stabilnímu a slabšímu větru) je toto místo ideální pro výuku dětí. Především když se rozfoukává a vítr je tak akorát na dětskou váhu. Kite spot je prázdný a je tu tedy mnoho prostoru právě pro dětské lehké váhy. Více informací o kitování s dětmi nejdeš ZDE.

Na učení doporučujeme boty do vody. Jsou tu místy řasy a sem tam nějaká mušle.

 

Výlety po okolí

Windsurf a paddle v kempu Surfflow

Beáta je instruktorka windsurfingu a nabízí lekce jak pro děti, tak pro dospělé. Dále je tu možnost zapůjčit si paddle boardy a jet se projet na Komín, k nedalekému ostrůvku nebo si zajet na paddlu přímo do Blace na drink.

Bacina Lakes

Zhruba 15 minut autem od kempu se nachází Bačinská jezera. Jsou to sladkovodní jezera, kde rádi trávíme dopoledne. Voda je osvěžující, děti si tu skáčou z mola a v hospůdce si dáš pivo, kafe nebo zmrzlinu. Na jezerech doporučujeme vyrazit s místní firmičkou na výlet na paddleboardech. Projedeš tři propojená jezera a po cestě je zastávka a občerstvení na majitelově secret spotu. Zde se můžeš vyvalit v sítích, odpočinout v chládku a poté vyrazíš na cestu zpět.

Vyhlídka Rogotin

Pouhých 10 minut autem od kempu je městečko Rogotin. Zaparkuješ u místního fotbalového hřiště a vydáš se do kopce na vyhlídku. Nahoře tě čeká parádní výhled na ústí řeky Neretvy, na kite spot a na okolní pole a kopečky.

Dubrovník

Autem to trvá zhruba 1,5 hodiny cesty do historického městečka Dubrovník. Dubrovník je turisticky vyhlášeny a je tu rušno. Parkování bývá oříšek, ale placených parkovišť je tu u centra několik. Náš tip je vyjet si jako první autem na vyhlídku nad Dubrovník, kde je nádherný výhled na město a okolí. Poté sjet autem do centra a k večeru když už není takové vedro si projít samotné městečko.

Vodopády Kravica

Hodinu cesty od nás leží v Bosně a Hercegovině krásné vodopády Kravica. S sebou nezapomenout na cestu pas! Ideální je si přivstat a být u vodopádů na devátou hodinu, kdy se brána otevírá. Budeš tam sám a místo si náležitě užiješ. Po desáté hodině se sem začínají hrnout davy lidí. Místo je krásné, bohužel místní vycítili potenciál místa a narvali to tu hned několika stánky s pitím a jídlem a nevkusnými slunečníky. Kolem poledne je ideální místo opustit a vydat se dále.

Mostar

Z vodopádu se nabízí pokračovat do historického městečka Mostar. Je tu krásné historické centrum a slavný mostarský most nad řekou. Když budeš mít štěstí, tak uvidíš z tohoto 25 metrů vysokého mostu mostu skákat dolů do řeky místní odvážlivce. Je tu hodně turistů, stánků pro turisty, ale člověk se tu i dobře nají a užije si atmosféru města. Ve velkém vedru je to tu ale trochu úmorné – není v centru krom restaurací stín.

Výlety na Pelješac

Díky novému pelješackému mostu jsi z Blace na poloostrově autem již za necelých 30 minut jízdy. Můžeš to tu prozkoumávat jednoduše po vlastní ose. Vyhlášené je historické městečko Ston s hradbami. Nebo doporučujeme se zastavit v místních vinařstvích na degustaci vín. Nebo můžeš využít nabídek výletů lodí a vyrazit na poloostrov Pelješac po moři.

 

Měna, obchody a restaurace

Měna – v Chorvatsku se platí eurem. Potraviny jsou podobně drahé jako u nás. Ubytování a služby jdou cenově stále nahoru.

Restaurace – v městečku Blace je pár restaurací – rybí, pizza, klasická. A my osobně máme moc rádi Chill beach bar, který má své kouzlo a nabízí tu výborné burgry.

Obchody – v městečku Blace jsou dva malé obchůdky. Jen v jednom lze platit kartou. Na větší nákupy jezdíme do nedalekého městečka Ploče, kde je např. Lidl. Chorvatsko je vyhlášené rybími pochoutkami a tak každý pátek je možnost zajet si do městečka Opuzen na rybí trh, kde si nakoupíme a večer máme v kempu grilovačku. Je to piplačka to vše nachystat, ale stojí to za to. Místní farmáři u cest vám nabízí ovoce a zeleninu a domácí limonády, medy atd. Je to relativně drahé (oproti obchoďáku), ale člověk alespoň podpoří místní.

 

Neretva je parádní místo a stojí za návštěvu. Pokud chceš více informací o námi pořádaných kite kurzech, tak mrkni SEM.

Těšíme se na viděnou!

 2014-2024 © Bussan - Way to adventures

S dobrodružstvím v navrhnul drdek.cz