Půjčovna vybavení Kontaktuj nás

Jak a kde se naučit kiteboarding?

Chceš se naučit kajtovat a nevíš jak a kde začít? Na co si dát pozor při výběru kite školy? V následujícím článku poradíme na co si dát pozor a jak se nejrychleji a bezpečně naučit tenhle krásný sport.

Potřebuji kurz?

Naučit se kiteboarding přirovnávám k učení se na paraglidu. Taky by sis to asi sám „nelajz“. Pokud nemáš zkušeného kamaráda, který obětuje svůj drahocenný čas z dovolené a větrného dne, tak ti nezbývá nic jiného, než se přihlásit do kurzu. V kurzu u dobré kite školy budeš mít k dispozici vždy vhodné vybavení podle aktuálních podmínek (tvoje váha, dovednosti, povětrnostní podmínky).

Jak dlouhý kurz zvolit?

Vše samozřejmě záleží, jak ti to samotnému půjde a jaké budeš mít aktuální podmínky. Ne vždy jsi na místě, kde fouká ideální vítr, vodu máš tak akorát po pás a nikdo jiný není v dosahu aspoň 300m. Tří denní kurz tě dovede k prvním odjetým metrům. Po 6 denním kurzu by z tebe mohl být už naprosto nezávislý kiter. Pokud máš již nějaké zkušenosti a cit pro vítr, tak většinou druhý den budeš dělat své první rozjezdy. Některé školy se pyšní, že jejich klient jezdil hned první den. Může se to stát, ale bohužel vše má svůj čas. Pokud se chceš něco naučit o větru, vybavení, jak si nachystat kajta, jak správně startovat, atd., zabere to nějaký čas. Aby jsi byl příště soběstačný a nevyžadoval opět instruktora, který to za tebe udělá, tak ti jeden den určitě stačit nebude. U nás po letitých zkušenostech se klienti dostávají k prvním rozjezdům nejdřív druhý nebo třetí den. K prvním rozjezdům se dostanou ve chvíli, kdy zvládají dobře ovládání draka jednou rukou. Pak se trénuje samotná jízda a většinou po 6 dnech se z člověka nepolíbeného kiteboardingem stává soběstačný kiter vychutnávající si jízdu na vodě, který není nebezpečný pro sebe a okolí.

Mám volit skupinový kurz, nebo individuální?

Pokud jste dva na jednoho instruktora a střídáte se o jednoho kajta, tak máte čas okoukávat chyby a trošku i zregenerujete. První dva až tři dny je to fajn, další dny už nemáte chuť se střídat o vybavení. Víc jak 2 lidi na jednoho instruktora nedoporučuji a ani my tak neučíme.

Mám si koupit své vybavení ještě před kurzem?

Vybavení na kiteboarding je poměrně drahé a pokud si koupíš jednoho starého kajta z bazoše za pár tisíc, tak se budeš víc trápit, než jezdit. V kurzu budeš mít vždy vhodné vybavení a po kurzu můžeš využít půjčovnu. Během toho co se budeš motat kolem kajtů zjistíš, jestli tě to chytne a co si máš pořídit do budoucna. Získáš cenné vědomosti, které ti ušetří spoustu nervů a chyb při nákupu vybavení.

Kde se naučit kitovat?

Vhodný spot na učení by měl mít dostatek prostoru, stabilní vítr a mělkou vodu. V ČR ho nenajdete. V zahraničí je lokalit spousta, každá je něčím specifická. Vyhlášené kite spoty bývají v sezóně přelidněné. Níže najdeš seznam většiny českých kite škol v oblíbených kajtových destinacích.

Německá Rujána

Mělčina, ubytování v kempu u spotu, chladnější podnebí.

Velký výběr českých kite škol na jednom místě. Kitescool, Bestkites, Harakiri, SKI SURF SPORT,

Německo – Pepelow

Většinou slabší vítr jak na Rujáně, ale méně lidí.

Pegas.cz

Chorvatsko

Neretva: Mělčina, teplá voda, ubytování na spotu v kempu, nebo v apartmánech v dojezdové vzdálenosti. Bussan.cz,

Viganj: Hloubka, teplá voda a podnebí. Water Donkey (český instruktor)

Řecko

Lefkáda: Mělčina, teplá voda, ubytování v dojezdové vzdálenosti, dál z ČR, letiště 10 minut

Windsoul,

Sicilie

mělčina, sasanky ve vodě, ubytování v dojezdové vzdálenosti Kiteseason, Kiteforce

Sardinie

Punta Trettu (mělčina, v mimo sezonu na neopren) Flyitkitesurf

Egypt

velké laguny s mělčinami, teplo, výborné zázemí, ubytování přímo na spotu Kite4Fun

 

Nabídka a lokace škol se může různě měnit a proto si vždy ještě zjisti aktuální info od jednotlivých škol.

Některé školy, jako třeba ta naše, pendlují mezi různými spoty podle aktuální sezóny. Mrkni na naše události ať víš kam a kdy za námi přijet.

Jak vybrat kite školu?

Všechny české kite školy jsou poměrně dobře vybavené. Většina škol učí s vysílačkou pro neustálou komunikaci s klientem. Některé školy mají i speciální vybavení pro výuku nejmenších dětí. Horší je to s instruktory. Kvalitní a dobrý instruktor se těžko shání a dobré kite školy se o ně perou. V horších školách, kde se jede na kvantitu, se často stává, že potkáte nezkušeného instruktora bez vhodného vzdělání. Proto je vhodné si zjistit kdo vás bude učit. Podle české legislativy stačí pro práci instruktora interní školení ve firmě. To ti bohužel nezaručí kvalitního instruktora. Existuje však spousta jiných dobrovolných školení (pedag. vzdělání, mezinárodní kajtové certifikace, kurzy první pomoci apod.), která spousta instruktorů absolvuje pro větší odbornost ve vlastním zájmu. Dále platí obecné pravidlo, že čím je instruktor starší, tak bude mít pravděpodobně více zkušeností.

Jak srovnávat cenu?

Ceny jsou poměrně stejné. Na některých místech platí školy poplatky za používání pláže, které musí zohlednit do ceny. Rozdíly jsou v počtu hodin kurzu a jeho počítání. Většinou se počítá čistý čas výuky a v případě nepříznivých podmínek se čas přesouvá dle domluvy. Je obvyklé, že když si zaplatíte jeden den skupinového kurzu tak to jsou 3h čistého času ve dvojici. Když však nemáte parťáka, tak vám škola čas přiměřeně pokrátí. Dobře znějící bonusy typu extra kajtování po kurzu většinou nemáte šanci využít. Může být pod čarou nějaká poznámka, kterou většinou nesplníte. Proto preferujte jasný údaj toho jak dlouhý je kurz.

Máš svoje zkušenosti se školou a rady pro výběr? Poděl se s nimi v komentářích!2014-2024 © Bussan - Way to adventures

S dobrodružstvím v navrhnul drdek.cz