Půjčovna vybavení Kontaktuj nás

Kite tipy a informace k Lefkádě!

Tipy, co a jak na Lefkádě?

Kite tipy a informace co a jak na Lefkádě? V následujícím článku se dozvíš kompletní info, které tě může zajímat pokud se chystáš nejen na kite na Lefkádu.

Nejpříjemnější je kitování v průzračně modré a teplé vodě. Neopren můžeš nechat doma a těšit se na parádní teplo, pláže, vítr, bandu lidí a skvělou atmosféru. Ostrov Lefkáda je ideální kombinace kitu a výletů po ostrově. Co všechno se dá zažít za týden na ostrově? Mrkni na video a uvidíš, že program může být nabitý.

Lefkáda – ostrov na západním pobřeží Řecka. Dostaneš se na něj buď 22-hodinovou jízdou v autě nebo letecky z Prahy. Spoje z Prahy na letiště Preveza letí asi 3x za týden a cena se pohybuje kolem 8 000,- (více o dopravě na Lefkádu níže). Ostrov je vyhlášený plážemi a přírodou. K tomu patří i místní řecká kuchyně v čele s tzatziky a gyrosem.

Nikdy jsi kiteboarding nezkoušel? Nevíš, jestli to zvládneš? Odpovědi na tvoje otázky a videa s naším loňským svěřencem najdeš tady: KITEBOARDING PRO ZAČÁTEČNÍKY

Podmínky pro kiteboarding

Nejlepším obdobím pro kitery patří léto, především červenec a začátek srpna. Funguje zde termický vítr – termika. Západní až severo-západní vítr „zapne“ většinou po obědě a „vypíná“ se k večeru se západem slunce. Vítr se pohybuje nejčastěji mezi 7 až 9 metry za sekundu. Většina lidí se sem pravidelně vrací, což nasvědčuje oblíbenosti. V tom je možná i jediná nevýhoda – na kitových plážích je během sezóny většinou poměrně plno.

Kite spoty na Lefkádě

Milosh Beach (Mlýny): Dlouhá a široká pláž se zrnitým pískem. Čistá a tyrkysová voda. Ideální pro zkušenější kitery. Kousek od břehu je již hloubka. Fouká zde většinou o metřík více, než na ostatních spotech. Jediný nebezpečí jsou ostatní kiteři a na některých místech vápencové šutry při vlezu do vody.

Laguna u kostelíka: Krásná lagunka s romantickým kostelíkem. Zrnitý písek a dost prostoru. Podstatně méně lidí než na Miloshy díky slabšímu větru. Laguna je od moře oddělena ostrým korálem na kterém jsou mořští ježci.

Kleopatra: Kitespot leží v kempu Kleopatra asi 300 metrů od stejnojmenného hotelu. Vstup na kite beach je zpoplatněn částkou 3 eura na den pro nekempery. Kempování je popsané níže… Mělčina je ještě 100 metrů od pláže na které jsou vysoké stromy. Z Kleopatry se dá na Agios Nikolaos krásně vystoupat proti větru a zajet si na kitu na plážový bárek třeba na kafe.

Agios Nikolaos: Nejlepší spot pro začátečníky. Mělko asi 150 metrů od břehu, kde jsou vedle sebe v rozestupech školy s klienty. Jakmile se prodereš za ně, můžeš užívat ježdění. Z druhé strany výběžku je flat ideální pro freestyle. Při neodjetí triku tě čeká zaboření do voňavého bahýnka.

Nepsaná pravidla k fungování větru na jednotlivých kite spotech. Na Milosh beach fouká zhruba o jeden až dva metry víc než na Agio Nikolaos. Pokud tedy zde fouká málo, stačí přejet na zhruba 15km vzdálenou Milosbeach. Na Kleopatře fouká ještě o něco méně než v Agios a kostelík je ideální když fouká na Milos hodně.

Doprava, strava a ubytování

Letadlem: z Prahy společností SmartWings (zpáteční letenka vyjde cca na 8400,- a letá to sem 3-4x týdně) Transfer z letiště Preveza rádi zajistíme (10 eur/jízda).

Cesta autem:

PRAHA-  BRNO-   E65 BRATISLAVA-   E60 BUDAPEST-  E75  SZEGED – E75(A1) NOVI SAD – E75(A1) BELGRADE – E75(A1) NIŠ – E75(A1) SKOPJE – E75(A1) THESSALONIKI -E75(A1) KATERINI – E90 KOZANI – E951 (7) ARTA – 21 PREVEZA

to je 1900 km jedna cesta. V Bělehradě se vyplatí jet přes město a ne přes obchvat (je to tam nedokončený a tvoří se tam přes den zácpy). Aktuální ceny nafty najdeš tady. Nejlepší platit vše včetně mýta kartou! Mýto jedna cesta: 560 RSD, 800 RSD, 210 RSD, 60,80,60 MKD, 1,8; 1,2; 2,4; 2,1; 1,2; 3.1; 3€; celkem při kurzu 26 Kč/€, 21,9 Kč/100 RSD, 42 Kč/100 MKD 1416 Kč, týdenní dálniční Slovensko 260 Kč, Maďarsko 312 Kč. Celkem poplatky za dálnice jedna cesta vychází na cca 1416 Kč (červen 2018). Dálniční známky se vyplatí koupit na internetu předem. Nemusíš zastavovat a hlavně čekat frontu. Slovenskou koupíš tady a maďarskou tady. Zelená karta je nutná. Kontrolují většinou na hranicích! Dobrý je mít i pojištění v případě poruchy.

Ubytko: Velká nabídka hotelů, či apartmánů. Apartmány v Agios Nikolaos jsou cenově příznivější než přímo na Lefkádě a nachází se pět minut autem k jednomu z kite spotů. Ubytování ti rádi pomůžeme zařídit. Více se dočteš tady.

Háječek: po silnici z Agios Nikolaos směrem ke kite spotu leží u vody mezi stromy tzv. „Háječek“. Dříve velmi oblíbený neoficiální kemp. Dnes tam není povoleno dlouhodobě kempovat.

Pláž u Agios: neoficiální kempík, sprchy jsou na pláži. Na WC se chodí do městečka, když vás vyžene ráno horko ze stanu. Obrovská výhoda je, že to je blízko na pláž na párty. Poplatek vybírá majitel baru podle ksichtu.

Kleopatra: pláž a hotel Kleopatra. Ubytovat se můžete v hotelu. Dříve se dalo kempovat i na pláži u hotelu, ta je teď zavřená. Hotelový bazén může využívat defakto kdokoliv. Stačí když si na baru dáš kafíčko jako neoficiální vstupné a budete rozhodně vítáni.

Jídlo

Přímo na Lefkádě je několik větších supermarketů (Lidl, AB, Carrefour), kde seženete vše. Agios Nikolaos je pár obchůdků (ceny jsou zde o trochu vyšší). Gyros seženete všude kolem 2,5 eur a v restauracích se najíš cenově podobně jako v Čechách. V Agios Nikolaos je přímo u kostela restaurace U Vangelise. Domů každý odjíždí s domácím olivovým olejem. Doporučuji.

Orientační ceny (červen 2018)

  • Rajčata 1kg 1,5 €
  • Feta 1kg 7,4 €
  • Olivy 1kg 5,5 €
  • Meloun 1kg 0,40 €
  • Vajíčka 10ks 2 €
  • Mléko 1l 0,9 €
  • Pivo Amstel 0,3l 0,6€
  • Pita chléb 450g 1,4€

Kam na Lefkádě

Po Lefkádě je potřeba se pohybovat buď autem, nebo na skútru. Půjčení skútru vychází zhruba 15 eur na den (je třeba smlouvat). Pro snadnější orientaci přikládáme mapu s ubytováním, restauracemi, kite spoty a výletními typy, které jsou více rozepsané níže.

Řeka Acheron – asi hodinu a půl autem z ostrova po pevnině do městečka Gliki. Z parkoviště se jde hodinku po cestě, která vede v kopcích proti proudu řeky. Odkaz na mapu zde. V místě kde řeku kříží most se spouštíme do koryta řeky a brodíme řeku po proudu zpět k autu (cca 2,5h). Do řeky se přidávají stále nové prameny, které stékají z hor a řeka je už v dolních místech pěkně ledová. Téměř celou cestu dosáhneš na dno. Výjimkou je asi pět míst, kde se musí plavat. Zábavná a krásná procházka korytem řeky. Na sebe si vzít boty do vody (ideální např sandále, v kterých si sem dojdeš), krátký neopren pro zmrzliny a vodě-odolný vak na telefony a cennosti. Na parkovišti sídli kempeři, prodává se zde kukuřice a nabízí svezení na koních či na raftech.

Pláže: na Lefkádě je nespočet krásných pláží. Například Kathisma a Kalamitsy, kde se dá skákat z kamenů do vody. Parkování u Kathismy není problém – mnoho parkovacích míst. Kalamitsy má jen malé parkoviště na konci serpentýn a při návalu turistů se parkuje a vyjíždí obtížně. Nejznámější pláž Egremni byla bohužel při zemětřesení z části zasypána a příjezdová cesta zničena – je uzavřená. Další vyhlášená pláž Porto Katziki ztrácí pod návalem turistů a obřích turistických lodí svoje kouzlo. Pro nás kitery, bydlící na pevnině, je nejlepší volbou právě Kathisma. Je časové dostupná, krásná a díky jeskyním a kamenům ze kterých se dá skákat, je i tou nejzábavnější variantou půldenního výletu. Projet celý ostrov na skútru a spát na některé z pláží pod širákem je jedna ze zajímavějších variant objevování krás ostrova. (Pozor na spaní přímo pod skalami, kde se můžou svalit kameny). K plážím většinou vedou prudké serpentýny, proto silnější skútr není na škodu.

Vodopád Nidri – z města Nidri vedou ukazatele k vodopádům. Přímo k nim dojdete z parkoviště asi po 20 minutách chůze pěknou soutěskou. Ideální ze začátku léta, v průběhu léta v důsledku veder pomalu vysychají. Ale stále jimi protéká malý čůrek vody a tůňce pod vodopádem je příjemná koupačka.

Jih ostrova –Vasiliki je pěkné přístavní městečko a mnoha kavárnami a posezením. Dalším cílem může být nejjižnější cíp Lefkády, kde můžeš obdivovat maják a krásné výhledy. Cesta vede serpentinami na kterých se míjí i sjezd k pláži Porto Katsiki, a zhruba po dalších deseti kilometrech budeš na místě. Vzdálenosti na Lefkádě dle googlu nebo navigace nevypadají hrozivě ale díky úzkým silnicím a serpentinám musíš počítat, že nějaký čas navíc to zabere.

Noční život – Pokud hledáš klasickou diskotéku, je možné vydat se do turistického města Nidri, nebo klubu Kapital v Lefkádě. V Agios Nikolaos se dá příjemně dlouho do noci posedět právě u Vangelise, který má dobrou nabídku vín a místní pálenky. Jednou či dvakrát týdně jsou pořádány párty na pláži na kite spotu Agios, kde je malý bárek, DJ a letní pohoda.

Kombinaci dopoledního dovádění na pláži a odpoledního řádění na kitu se jen těžko odolává. My vyrážíme v červnu opět na místo. Přidej se k nám.2014-2024 © Bussan - Way to adventures

S dobrodružstvím v navrhnul drdek.cz