Půjčovna vybavení Kontaktuj nás

Kite tipy a informace o Egyptě

TIPY, CO A JAK V EGYPTĚ?

Kite tipy a informace co a jak v Egyptě? V následujícím článku se dozvíš kompletní info, které tě může zajímat pokud se chystáš na kite do Hurghady.

Kitespot a podmínky pro kitování

Oblast kolem Hurghady je pro kitery oprávněně obrovským lákadlem. Velká laguna s mělčinou, čisté modré a teplé moře. Díky mělčině nabízí laguna dostatek prostoru pro začátečníky i pro trénink nových triků.

Kite centrum leží severně od města Hurghada a je v obklopení resortových hotelů a malých vilek, kde je možnost se ubytovat. Kite centrum nabízí výborné zázemí – prostor pro startování draků, kompresor, bar, restauraci, paddleboardy, indoboard, wc, sprchy,… Nejdeš tu prostě vše, co pro svoje pohodlí a kiting potřebuješ. Cena za užívání kite pláže a úschovny je cca 7 eur/os./den (záleží na délce pobytu). Dno je většinou písčité, někde korálovité (botky do vody se pro začátečníky hodí). Díky mělčině je hladina většinou bez vln. Při přílivu a silném větru se tvoří „chop“.

Vítr a podmínky pro kitování – velká výhoda tohoto spotu je, že zde fouká téměř celoročně. Mimosezóna je dá se říct pouze v zimním období od  listopadu do půlky března.  Od března do října je tu pravděpodobnost větru kolem 80% a letní měsíce jako červenec a srpen mají pravděpodobnost až 90%. Mohou samozřejmě přijít ne nevětrné dny, ale to už k tomuto sportu patří.

Síla větru  a velikost draků – celkem dobře vychází předpověď větru. Dají se tedy podle toho před cestou zvolit ideální velikosti kitů. Obecně zde fouká silnější vítr a to na draky 8-12 metrů. Aktuální web-kameru z kite spotu v El Gouně najdeš tady.

Počasí – od června až do října se teploty pohybují kolem 35 stupňů. Moře je krásně prohřáté a na ježdění stačí boardshorty. Jarní měsíce doporučujeme vzít si krátký nebo i dlouhý neopren – moře ještě není tak teplé a při silném větru je ve vodě pocitově chladno. V zimě je velký teplotní rozdíl mezi dnem a nocí, kdy ve dne se teploty vyšplhají až ke třicítce, ale v noci padnou i na 15 stupňů. Na ježdění mít s sebou v tuto dobu určitě dlouhý neopren. Přes největší vedra v průběhu letních měsíců se ale nemusíš bát, že bys tu „shořel“.  V létě zde fouká ten nejlepší vítr, který tu funguje téměř 95%procent dní a díky tomu je tu příjemně a snesitelně i při vysoké teplotě. Na předpověď se můžeš podívat tady.

Příliv a odliv – nejpatrnější rozdíly mezi přílivem a odlivem jsou v letních měsících. Vše můžeš vidět na předpovědi na tide forecast. Za vodou si při největším odlivu musíš dojít zhruba 150 metrů.

Ubytování, doprava a stravování

Ubytování – na výběr je ze dvou možností. Využít hotely s all-in, anebo se ubytovat separé a užít si gastro výlety do měst Hurghada a ElGouna.  Hotel s all in je možné zajistit si s celým balíčkem přes cestovku, nebo pak sólo přes booking. All-in hotely v dosahu kite spotu jsou Hotel Three Corner Sunny Beach, Cave Resort a Hawai Paradise Aqua Park. Cena v all-in hotelu je od 40 eur/os./noc. Cena závisí na době a případné akční nabídce hotelu.

Ubytování mimo resort – Kite centrum se nachází v resortu Selena Bay, který se skládá z apartmánů a vil, které se dají pronajmout. Vila má svůj bazén, venkovní gril, kuchyň s jídelnou, soc. zařízení pro každý pokoj, AC a je pro max. 8 lidí. Apartmány jsou pro 2-8 osob.

Letenky – z Prahy létají přímo do Hurghady dva spoje. Smartwings s letenkami okolo 7500,- a váhovým limitem o zavazadlu 15 kg, plus příručák. Druhá linka je Air Cairo s váhovým limitem odbaveného zavazadla 23kg a cenou podobnou.

Vízum – při příletu na letiště se platí vízum 25 dolarů. Platné je na jeden vstup s délkou pobytu maximálně 30 dní. Musíš mít pro vpuštění do země pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z destinace

Měna – můžeš platit eurech a dolarech. Momentálně je lepší mít s sebou dolary, které místní rádi vidí. Eurem se zas platí například v kite centru. Dolary a eura si můžeš vyměnit na místní měnu – egyptskou libru. Aktuální kurz najdeš tady. Místní měnou se vyplatí platit například v restauracích. Výlety a taxi se platí povětšinou v dolarech.

Internet, transfer z letiště a doprava  – transfer z letiště vychází na zhruba 15 dolarů, pokud máš domluvený taxi předem například přes kiteškolu. Na místě na letišti je vyvolávací cena taxikářu 35 dolarů a jsou celkem neústupní. S velkou šikovností to člověk zmáčkne na 20 dolarů za jednu cestu. Chce to být nekompromisní. Internet – na letišti si můžeš hned koupit sim kartu s daty (10USD za 7GB).  Z ubytování do města se pak pohybuješ taxikem, …..

Jídlo – když pomineme all-in stravu v hotelích a samovaření si na apartmánech, tak Egypt nabízí spoustu chutí a gastro zážitků. V Hurghadě a městečku El Gouna je nespočet výborných restaurací, kde mají vše od mořských plodů až po steak z velblouda.

Nákup potravin – na nákup do supermarketů poblíž spotu se dá dostat Uberem nebo taxíkem do deseti minut. V obchodech seženete všechny základní potraviny. Pokud je libo čerstvé mořské plody, tak stačí zajet do Hurghady na místní trhy. Výběr ovoce a zeleniny je zde luxusní. Alkohol je na místě možné koupit v městečku ElGouna a doporučuje se zakoupit ho hned po příletu na letišti v duty free.

Střevní potíže – můžete se s nimi potkat a nemusíte. Chce to dát si pozor na vodu, která není pitná a ze které mohou být dělány kostky ledu a omývá se v ní zelenina. Na střevní potíže je ideální si pořídit místní lék Antinal (cena od 2 eur do 30 eur dle nálady lékárníka), který zabírá nejrychleji a nejlépe. Pokud se člověk stravuje rozumně a nepřejídá se například vším co potká v all-in, tak by mohl být teoreticky bez potíží. Záleží i na každém, jak má odolný žaludek.

Aktivity v okolí

Kite trip lodí na jeden či dva dny – možnost domluvit se v partě (případně se k nějaké přidat) a vyrazit lodí za větrem na ostrůvky v okolí Hurghady. Tady si užijete kitování s pár kamarády na vodě. V ceně je jídlo a výlet se dá udělat i dvoudenní s večerním ohýnkem na pláži.

Potápění a šnorchlování – Rudé moře je vyhlášené korály a bohatým podmořským světem. Dá se doplavat ke korálům kousek od kite centra a nebo se vydat lodí na některé ze vzdálenějších ostrůvku a korálu. Klasické ponory s výbavou zde nabízí spousta specializovaných potápěčských firem a je tedy jen na vás, kterou zvolíte. Ponory jsou i s kurzy pro začátečníky a pokročilé.

Výlet lodí za delfíny – celodenní výlet lodí za delfíny s jídlem a pitím v ceně. Je zde opravdu obrovská šance že delfíny spatříte.

Wakeboarding – V městečku ElGouna se nachází wakový vlek Slide Cable Park s výborným zázemím. Jsou zde i vleky pro začátečníky a spousta překážek pro borce.

Putování do pouště na velbloudy či čtyřkolkách – výlet do pouště za beduíny. Možnost projet se na velbloudech, nebo si zapůjčit čtyřkolky a zařídit si v poušti na dunách.

Delfinárium – tady si zaplaveš s delfíny a podíváš se na jejich show. My popravdě tomuto příliš nefandíme, ale pro mnohé je to zážitek.

Kdyby Tě cokoliv zajímalo napiš nám pod článek koment! Díky

 2014-2024 © Bussan - Way to adventures

S dobrodružstvím v navrhnul drdek.cz