Půjčovna vybavení Kontaktuj nás

Ferratový kurz – otázky a odpovědi

Zvládnu ferratový kurz bez předchozí zkušenosti?

Ferratový kurz je dělaný pro začátečníky a zvládnou to i lidé, kteří nikdy nezkoušeli lezení na skále, či na umělé stěně. Jedná se však o rizikový sport a i nejlehčí ferrata je náročnější než klasická pěší. Jsou tu jisté předpoklady, které bys měl splňovat:

  • Fyzická zdatnost – pokud si umíš sám sebe představit, jak si šlapeš 6ti hodinovou túru v kopcovitém terénu (s pauzičkama samozřejmě), tak vše bez problému zvládneš.
  • Absence strachu z výšek – na ferratě jsou různé typy lanových mostů a některé úseky jsou tzv. vzdušné. Nepřekonatelný strach s výšek je tedy na stěně problém.

Pokud cítíš, že to chceš vyzkoušet, tak neváhej. Existují únikové cesty, dá se pozměnit program dle skupiny a cílem je si to užít. Obavy tedy zanech stranou a pojeď vyzkoušet něco nového! Pokud si stále nejsi jist, tak zavolej a probereme vše osobně.

Jaké ferratové výlety od nás můžeš očekávat?

Na ferratový kurz volíme lehčí ferraty, které zvládne každý (pokud odpovídá bodům viz otázka 1), a zároveň jsou cesty atraktivní – lanové mosty, pěkné výhledy a zážitek na prvním místě. První den je teorie a kratší ferrata na rozlezení. Den druhý je celodenní výlet s mnoha odpočinkovými místy a den třetí tě čeká středně dlouhá ferrátka.

 

Ferratový kurz a rovnou obtížnost "C"?

Ačkoliv je klasifikace ferrat A-F (dle rakouské stupnice) my již na ferratový kurz volíme obtížnost C. Není se ale čeho bát, tuto obtížnost zvládne každý začátečník mající jistou fyzickou zdatnost a absenci strachu z výšek (viz otázka 1). Ferraty A a B jsou spíše náročnější turistika a my přeci chceme zažít už ferrátku se vším všudy. Trošku se zapotíš a na vrcholu budeš spokojený jak se svým výkonem, tak sám se sebou.

Když mi dojdou síly?

Pokud se přeci jen stane, že ti dojdou síly, tak to není žádná tragédie. Novější ferraty jsou stavěny tak, aby se z nich v průběhu cesty dalo uniknout. Například ferrata Intersport má hned tři únikové cesty, které můžeš využít jak při náhlém zhoršení počasí, tak při nedostatku sil. Takové, které možnost úniku na trase nemají, se na našich výletech také vyskytnou. Nejsou ale extrémně dlouhé a je možnost dojistit tě na „kritickém“ místě lanem. Na všech ferratách jsou místa k odpočinku, kde si můžeš dát svačinu a nabrat síly. Nejsi celou cestu zavěšen „na krev“ na skále.

Jak je velká skupina?

Vyrážíme ve skupince maximálně 12ti lidí – na jednoho instruktora připadá maximálně 6 osob.

Musím mít vlastní ferratovou výbavu?

Celou ferratovou výbavu máš již v ceně kurzu. Pokud máš vlastní, můžeš si ji vzít a cena kurzu je pak nižší. Musíš však mít výbavu kompletní a v dobrém stavu. Je potřeba mít ferratový jistící set, sedák (doporučujeme celotělový, nebo variantu sedáku s prsním úvazkem), helmu na lezení, odsedku (smyci s karabinou) a doporučujeme rukavice proti puchýřům z lana (stačí cyklorukavice).

Co vše potřebuji s sebou?

Sportovní oblečení – na jednodenní výlet se oblečeš podle aktuální předpovědi počasí. Sebou mít vždy triko na převlečení a do batohu přibalit ještě větrovku nebo nepromokavou bundu. Při náhlém zhoršení počasí se rozhodně může hodit.

Obuv – nejlepší variantou na ferraty jsou pohory (nízké nebo kotníkové). Doporučuji kotníkové, kvůli zpevnění nohy. Pokud nemáš pohorky, ale jen klasické tenisky, tak i v těch se dá terén zvládnout. Ale! – tenisky nemají pevnou podrážku a vzorek na podrážce není moc hluboký – boty na skále více kloužou a lezení ti bude méně příjemné!

Batoh – na jednodenní výlet stačí batoh o velikosti 20-30 litrů a měl by mít bederní popruh, aby pěkně držel na zádech.

S sebou na túru – dostatek tekutin (na celý den 2,5-3 litry vody) svačina a sušenky (hroznový cukr) na rychlé doplnění energie, nabitý telefon, opalovací krém, sluneční brýle, náhradní oblečení.

Pojištění – ferraty jsou zahrnuty do rizikových sportů. Je tedy potřeba mít pojištění do zahraničí zahrnující kategorii via ferrata (zajištěné cesty). Nebo celoroční pojištění Alpenverein.

 

Nebyl jsem na kurzu, ale mám zkušenosti ze stěny a rád bych vyrazil na pokročilejší ferraty!

To určitě není problém. Pokud máš zkušenosti se zajištěnými cestami, popřípadě lezením, a jsi v dobré kondici – rádi tě vezmeme i na ferrátky pro pokročilé. Pokud jsi nejsi jistý, zda-li je zvládneš, stačí nám zavolat nebo napsat a prokonzultujeme obtížnost cest a tvé zkušenosti a kondici.

Tady je malá ochutnávka a motivace. Vidíme se na ferratě!

Ferratová dobrodružství from BUSSAN on Vimeo.

Pokud je něco na co by ses rád doptal, neváhej se na nás obrátit!

Další akce

2014-2024 © Bussan - Way to adventures

S dobrodružstvím v navrhnul drdek.cz